Bývalí ředitelé Mánek a Stráský, kteří porušovali zákony, dnes školí o NP Šumava zákonodárce
Jihočeská ODS prosazující likvidační senátní zákon o národním parku pořádá „seminář“ ve Sněmovně
Bývalý ředitel NP Šumava Jiří Mánek (donedávna ODS) a jeho předchůdce Jan Stráský, kteří ve funkci opakovaně porušovali zákony, jihočeský senátor Pavel Eybert (ODS) a poslanec Jan Zahradník (ODS), starosta Modravy Antonín Schubert a další lidé stojící za likvidačním návrhem senátního zákona o NP Šumava dnes pořádají ve sněmovně celodenní seminář o šumavském zákonu (příloha). Hosty, kteří by ukázali NP Šumava v jiném světle, nepozvali. Stafáž jim má dělat jen náměstek MŽP Vladimír Dolejský, jehož význam ocenili zařazením až na samý konec programu.
Je absurdní, že poslance a senátory, jejichž úkolem je přijímat kvalitní zákony, budou školit bývalí ředitelé Jan Stráský a Jiří Mánek, kteří jako vysocí státní úředníci zákony soustavně a dlouhodobě porušovali, a to např. nezákonným kácením v nejcennějších částech Šumavy či používáním jedovatých pesticidů. Jan Stráský, oceněný za devastaci národního parku Ropákem roku, proslul výrokem: „Zákon je dodržován tím, že bude neustále porušován, ale jeho porušování bude kryto jím umožněnými výjimkami [1].“
Jiří Mánek se zase proslavil tím, že se proti dodržování zákona bránil dokonce žalobou podanou na své šéfy na MŽP [2]. Sérii selhání ve vedení NP, pro něž měl být odvolán už dávno – kromě porušování zákonů např. za snahu národní park zrušit v plánu péče převedením do nižšího stupně mezinárodní kategorie, odčerpávání peněz na zbytečné projekty zadávané firmám spojeným s kmotry z Hluboké, spory s vědeckou obcí, přerušení spolupráce se sousedním NP v Bavorsku aj. – ukončil až před měsícem jeho odvoláním ministr Brabec. Jiří Mánek však přesto stále vystupuje na veřejnosti a nyní dokonce před poslanci jako expert.
Cílem dnešního jednostranně zaměřeného semináře je bezesporu snaha získat podporu poslanců pro senátní zákon o NP Šumava, který organizátoři semináře prosazují a jenž prošel Senátem v prvním čtení. Návrh senátorů Jirsy a Eyberta otevírá národní park developerům, dřevorubcům a lovcům